سفر به سمنان

حقایق جالب درباره سمنان

حقایق جذاب در رابطه سمنان
سمنان از شرق با شهرهای دامغان شاهرود , از شمال به درجزین , مهدی‌شهر و شهمیرزاد و از غرب با سرخه همسایه است . مسافت آن تا تهران ۲۱۶ کیلومتر است و به سامانه ریلی سراسری تهران _ شهر مشهد مقدس , متصل است و دو فرودگاه داراست . سمنان پرجمعیت‌ترین شهر استان سمنان است . آب و هوای سمنان کم آب و معتدل بوده و نژاد مردمان آن آریایی است و به لهجه پارسی صحبت میگویند .

در‌این مقاله به سراغ حقایق جذاب درباره با این شهر رفته‌ایم , با ما همراه باشید تا بیشتر درباره با سمنان بدانید :

۱ . در طول شاهنشاهی ماد , سرتاسر استان سمنان مدرن جزئی از امپراتوری بزرگ ماد بود . بعد از مادها کوروش بزرگ بعداز تسخیر آسیای صغیر به نواحی شرقی کشور‌ایران رفت و تا رود سیحون پیشروی کرد .

سمنان

۲ . کوروش ایالت پارت که مشتمل بر خراسان و کومش ( قومس , به‌طور تقریبی استان سمنان مدرن ) می شد را به‌علاوه سیستان ( تیزهوش ) و خوارزم را به قلمرو خویش طولانی تر کرد . بعداز کوروش , کمبوجیه به پادشاهی رسید , مبتنی بر وصیت کوروش حکومت خوارزم , پارت و کارمانیا ( کرمان ) به عهده بردیا گذارده شد . در‌این عصر , سمنان نظیر پلی , سه ایالت راگا ( ری ) , خراسان و استرآباد ( گرگان ) را به نیز وصل میکرد .

مسجد جامع سمنان

مسجد جامع سمنان

۳ . پس از یورش اسکندر مقدونی و حکومت سلوکیان , سلوکیان برای رضایت ایرانیان و عدم کودتا آن ها , اختیارات اکثری به ایرانیان پارتی دادند . حکمرانان پارتی نیز برای راضی نگه‌داشتن مردمان , شصت شهر در ایالت کومش ساختند که می‌توان به آپاما ( لاسجرد کنونی از روستاهای شهرستان سرخه ) و هکاتم‌پلیس ( صددروازه یا این که دامغان کنونی ) اشاره نمود . در زمان اشکانیان کومش یکی‌از ایالات هجده‌گانه اشکانی بود و با نام‌های کمیسن و قومیس شناخته می شد .

مسجد امام سمنان

مسجد امام سمنان

۴ . در عصر ساسانیان سمنان به دلیل قرار داشتن در راءس رفت وآمد شمال و جنوب است
+ نوشته شده در چهارشنبه 15 اسفند 1397ساعت 23:54 توسط amir | | تعداد بازدید : 13