سفر به سمنان

پنج تفرجگاه مهم سمنان

چشمه علی دامغان

چشمه‌علی مکانی جذاب در ۳۵ کیلومتری شمال دامغان در مسیر رویکرد دامغان - کیاسر - ساری و بین روستاهای آستانه و کلاته رودبار قراردارد . این چشمه که آب شهر دامغان هم از آن تأمین می‌گردد , یکی‌از بخشها دوچندان باصفای این شهر و مکانی مطلوب برای گذراندن یک روز تابستانی است .


با اعتنا به شواهد تاریخی , در پیشین به دلیل وجود یک‌سری مجرای آب در‌این گلشن به آن «عالی بولاغ» یا این که «هزار چشمه» می‌گفتند ویژگی‌های یگانه اقلیمی و محیط سرسبز و باصفای چشمه‌علی سبب شده‌است تا از زمان‌های دیرباز این ناحیه و چشمه‌ آن موردتوجه مردمان و حاکمان قرار گیرد .


مجموعه‌ چشمه‌علی که یک کدام از مهمترین تفریحگاه‌های شهر دامغان به‌حساب می آید , درواقع فضایی برای تفریح تابستانی پادشاهان قاجار بوده است .


جذاب های سمنان , حاذبه های توریسم سمنان


مجموعه‌ چشمه‌علی یکی مهم ترین تفریحگاه‌های شهر دامغان به‌حساب می آیداستان سمنان و شهر دامغان موردتوجه پادشاهان قاجار بوده‌اند به همین علت آغامحمدخان و فتحعلی‌شان قاجار مبادرت به ساخت این عمارت در‌این ناحیه کردند . علاقه‌ فتحعلی فرمانروا به‌این خطه از کشور ایران بدین ادله است که شهر دامغان درواقع محل تولد او بوده و وی در مولودخانه‌ دامغان , متولد شده‌است .


او بعداز به سلطنت وصال , یک سری توشه بدین شهر سفرکرده است . وقتی که فتحعلی‌شاه برای دوری از پیشرفت‌های نادر میرزا پسر شاهرخ نادری در مشهد مقدس به جهت خراسان میرفت , دراین جا توقف کرد و به عبارتی زمان امر کرد که‌این عمارت را در آنجا سازه نمایند .

بعداز ساخت عمارت فوق , فرمانروا گفت : «این عمارت , کعبه ثانی نیاز دارد» و دستورداد تا مسجدی در کنار چشمه بسازند . پس در کنار این عمارت مسجدی با طاق‌های رومی ساخته شد که تا چند سال گذشته هم اثراتی از آن چشم میشد . فتحعلی‌شاه در آن زمان دستورداد وقف‌نامه‌ای صادر شود.

+ نوشته شده در دوشنبه 13 اسفند 1397ساعت 23:56 توسط amir | | تعداد بازدید : 14